To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Gydytojas ir vėl klausia pacientą...

Gydytojas klausia pacientą:
- Kaip padėjo vaistai?
- Puikiai! Sūnui jie išgydė kosulį, man nuo jų nustojo skaudėti nugarą, o likučiais žmona išplovė langus.

  • Suteikdami pagalbą sušalusiam žmogui, netrinkite jo odos, nes suaktyvės kraujotaka paviršiuje ir šaltas kraujas iš odos nukeliaus į vidaus organus.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Kraujas būna keturių grupių ir turi teigiamą arba neigiamą rezus faktorių. Suaugęs žmogus turi apie 5 litrus kraujo, kuris sudaro 6-8 proc. kūno masės.

Trikertė žvaginė

Trikertės žvaginės yra vienamečiai arba dvimečiai, 10-50 cm. aukščio žoliniai augalai. Lapai įvairių formų ir skirtingo dydžio. Skrotelės lapai kotuoti, plunksniškai suskaldyti, o stiebo lapai bekočiai, beveik sveiki. Žiedai smulkūs, balti, šakų viršūnėse susitelkę ilgais, kekės pavidalo žiedynais. Vaisius- apversto trikampio formos ankštarėlės.

Trikertės žvaginės žydi nuo balandžio iki rudens šalnų. Pirmosios ankštaros subręsta gegužės mėnesį. Žvaginės randamos dirbamuose laukuose, pasėliuose, dirvonuose, daržuose, pakelėse, vandens telkinių pakraščiuose, ant miško keliukų, kiemuose. Įsikuria įvairios sudėties dirvožemiuose, geriausiai auga derlingame ir vidutiniškai drėgname dirvožemyje. Visoje Lietuvoje trikertės žvaginės tikrai dažnos. Viena palankiomis sąlygomis auganti trikertė žvaginė per visą vegetacijos laikotarpį subrandina iki 40 000 sėklų.

Mokslinio trikertės žvaginės vardo pažyminys - bursa-pastoris - sudarytas iš dviejų lotyniškų žodžių: bursa - maišelis ir pastor - piemuo. Taip rūšis pavadinta dėl to, kad trikerčių žvaginių ankštaros yra trikampio formos. Sakoma, jog kadaise piemenys dažniausiai turėjo labai panašiai atrodančių maišelių.

Gydomosios trikerčių žvaginių savybės žinomos išties seniai ir šie augalai plačiai pritaikomi liaudies medicinoje, bet šiuolaikinėje medicinoje jų preparatai naudojami retai. Liaudies medicinoje trikerčių žvaginių antpilu paprastai stabdomas vidinis ir išorinis kraujavimas, ypač skrandžio, plaučių, gimdos ir kitko, juo gydomas viduriavimas, skorbutas, padidėjęs kraujospūdis. Trikerčių žvaginių žolės antpilas skatina lygiųjų raumenų, ypač šlapimo pūslės, susitraukimus, veikia kraujagysles, vartojamas nuo žarnyno, kepenų, tulžies pūslės ligų, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opų. Tyrimais nustatyta, kad žvaginių preparatais galima gydyti nevaisingumą, jie skatina gimdos susitraukimus. Liaudies medicinoje nuoviru girdydavo gimdyves. Su gyvūnais atliktais tyrimais nustatyta, jog liaudies medicinoje trikerčių žvaginių preparatai pagrįstai vartoti kai kurių rūšių onkologinėms ligoms gydyti. Iš šviežios trikerčių žvaginių žolės gaminami homeopatiniai vaistai, skirti kraujavimui iš nosies ir šlapimo takų akmenligei gydyti.

Trikerčių žvaginių, kaip daugelio kitų šios šeimos augalų, preparatų nepatariama vartoti esant padidėjusiam kraujo krešumui ir sergantiems lėtiniu šlapimo pūslės uždegimu. Jų turėtų vengti nėščiosios.

Vaistams renkamos žydinčios trikertės žvaginės. Nupjauta antžeminė dalis džiovinama gerai vėdinamoje patalpoje arba džiovykloje ne aukštesnėje kaip 45°C temperatūroje. Negalima rinkti miltligių pažeistų žvaginių, nes sumažėja veikliųjų medžiagų, o kartais tokia žaliava sukelia priešingą poveikį negu tikimasi.

Trikerčių žvaginių lapai valgomi švieži arba virti. Jaunų lapų, kol augalas nepradėjęs žydėti, dedama į salotas. Vėliau jie tampa kartūs. Šviežiuose lapuose esama apie 3 procentus baltymų, iki 4 procentų angliavandenių, nedaug riebalų, taip pat daug geležies, kalcio ir vitaminų. Sėklose susikaupia iki 35 procentų aliejaus. Iš jų galima pagaminti garstyčių pakaitalą, tačiau sėklos smulkios ir jas sunku rinkti. Maltomis arba sveikomis, aitroko skonio sėklomis paskaninamos sriubos ir troškiniai. Kai kuriose pasaulio šalyse, ypač Japonijoje ir Kinijoje, trikertės žvaginės auginamos kaip ankstyvos lapinės daržovės. Japonijoje jų lapai yra labai svarbi apeiginę reikšmę turinčio patiekalo, gaminamo iš ryžių ir miežių, sudedamoji dalis.


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.



Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai