Naujausi straipsniai
Gydytojas ir vėl klausia pacientą...Gydytojas klausia pacientą:
Vaistų paieška
|
Šarkakojis pataisas
2010, Balandis 27 - 07:37
Šarkakojis pataisas - daugiametis sporinis amžinai žaliuojantis augalas. Stiebas apvalus, iki 100-150 cm. ilgio, driekiasi žeme, netaisyklingai išsišakojęs į 5-15 cm. ilgio aukštyn kylančias, tankiai lapotas šakutes. Šarkotojo pataiso lapai smailūs, yliški, 3-4mm ilgio, prigulę prie stiebo, jų viršūnėlės užsibaigia ilgais žilais šereliais. Sporinės varputės iki 6 cm. ilgio, išaugusios ant gana ilgų laibų varpkočių. Sporifikuoja birželio-rugsėjo mėnesiais, sporos subręsta liepos- rugsėjo mėnesiais. Sporos smulkios, šviesiai geltonų miltelių pavidalo, trikampiškos. Dauginasi stiebais ir sporomis. Auga sausuose miškuose, dažniausiai pušynuose, dideliais sąžalynais. Mėgsta vidutinio drėgnumo nelabai derlingus dirvožemius. Išauga maždaug per 15-20 metų. Paplitęs visoje respublikoje. Dažnas. Pataisai - dekoratyvūs augalai. Jie labai nukenčia įvairių švenčių ar iškilmių metu, kai iš jų daromos girliandos, vainikai, verbos. Dabar jie priklauso saugomų augalų grupei ir bet koks jų naikinimas uždraustas. Vaistams vartojamos pataisų sporos. Sporinės varputės karpomos joms pradėjus gelsti, tai yra, nuo birželio pabaigos iki rugpjūčio mėnesio. Geriausia tai daryti anksti rytą arba po lietaus, esant drėgnam orui, nes iš sausų varpučių nuo mažiausio prisilietimo ima dulkėti sporos. Surinktos sporinės varputės paskleidžiamos plonu sluoksniu ant popieriaus ir džiovinamos šiltoje patalpoje. Išbirusios sporos persijojamos tankiu šilkiniu sieteliu ir laikomos sandariuose induose penkerius ir daugiau metų. Jos nesugeria drėgmės, jose nesiveisia mikrobai. Pataiso šarkakojo žolėje yra alkaloidų: klavatoksino, likopodino, nikotino ir kitų. Sporose yra iki 50 proc. nedžiūstančių riebalų, į kurių sudėtį įeina oleinas, stearinas, palmitinas ir kiti. Be to, sporose yra hidrokavos rūgšties, 3-8 proc. glicerino; iki 5 proc. cukraus; fitosterino, azotinių ir kitų medžiagų. Sporomis barstomos iššutusios vietos, ypač vaikams, pragulos, pūliuojančios žaizdos, labai prakaituojančios kojos. Žole liaudies medicinoje gydomos įvairios ligos: šlapimo pūslės, inkstų, kvėpavimo takų ir kitos. Degtinės ekstraktas vartojamas, kai nelaikomas šlapimas. Tačiau augale yra stipriai veikainčių alkaloidų, todėl su juo reikia elgtis labai atsargiai. Pataisas šarkakojis ir kiti pataisai yra gana toksiški, todėl naudojami tik kaip išoriniai vaistai. Vartoti galima tik pasitarus su gydytoju ar vaistininku.
|
Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.
Komentarai
rainiuks — 2014, Balandis 18 - 22:29
Dirbu eiguliu.Daug metų stebėti pataisai mano eiguvoje nyksta.Tai ne tas žodis "nyksta",o masiškai juos rauna bomžai. Kiekvienais metais prieš šv.Velykas MAIŠAIS prirautų pataisų vežami į Kauną pardavimui.Terbos priskintų žydinčių pataisų varpučių vežama į vaistines pardavimui.Gana.Liaukitės.
Skelbti naują komentarą