Naujausi straipsniai
Psichiatras klausia paciento...Psichiatras klausia paciento:
Vaistų paieška
|
Išsėtinė sklerozė
2009, Balandis 10 - 17:37
Išsėtinė sklerozė - tai lėtinė progresuojanti bei nuolat recidyvuojanti nervų sistemos liga, kurios metu pasireiškia neurodegeneraciniai (tam tikrų smegenų dalių nykimas) ir autoimuniniai (šiuo atveju imunitetas kovoja prieš paciento smegenų baltymus) procesai galvos smegenyse. Šia liga pasaulyje serga apie 1mln. žmonių. Daugiausiai sergančiųjų yra Afrikoje, Pietų Amerikoje. Priežastys Išsėtines sklerozės esmė: žmogaus imuninė sistema „suklysta" ir pradeda kovoti prieš tam tikrus smegenyse esančius baltymus. Smegenyse kaupiasi imuninės ląstelės ir imunoglobulinai, formuojasi židiniai (pilkojoje bei baltojoje smegenų medžiagoje), pažeidžiamas neuronų mielininis dangalas. Kodėl „suklysta" imunitetas? Priežastys nėra visai aiškios. Yra daug ligos atsiradimo teorijų, tačiau aišku viena - ligą sukelia ne viena priežastis, o jų kompleksas:
Požymiai Išsėtinė sklerozė gali prasidėti bet kurio amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai prasideda jauniems. Išsėtinės sklerozės požymiai priklauso nuo to, kurioje smegenų vietoje yra patologiniai židinukai ir kiek jų yra. Skirtingose vietose esantys židiniai sukelia skirtingus požymius. Pagal klinikinę eigą skiriamos kelios ligos rūšys. Vieniems liga nuolat progresuoja, kitiems pasireiškia epizodiniais paūmėjimais ir remisijomis (remisija - pertrauka, kai ligos požymiai išnyksta), tretiems - paūmėjimai būna vis sunkesni, o pilna remisija nepasiekiama. Retais atvejais ligos eiga būna žaibiška ir labai sunki. Paūmėjimo metu atsiranda įvairūs neurologiniai simptomai. Jie trunka ilgiau nei parą. Tai gali būti regos sutrikimai, dvejinimasis akyse, epizodinis regos išnykimas, regos susilpnėjimas, negalėjimas pasukti akių į vieną ar kitą pusę, galūnių ar vienos pusės paralyžiai, galvos svaigimas, pusiausvyros sutrikimai, negalėjimas vaikščioti, skausmas bai nemalonūs pojūčiai įvairiose kūno vietose. Kartais jaučiamas tipiškas simptomas: palenkus galvą į priekį, jaučiamas „elektros iškrūvis", plintantis nugara žemyn. Galimi ir psichikos pokyčiai: dėmesio, emocijų (depresija), elgesio sutrikimai, vėliau gali vystytis demencija. Neurologiniai simptomai paprastai trunka iki kelių savaičių. Šiems ligoniams labai dažnai pasireiškia lėtinis nuovargis. Įdomu, kad nuovargis ir silpnumas ypač paūmėja karštoje aplinkoje. Sergantiesiems dažniau nei sveikiems skauda galvą. Ligai progresuojant, silpnėja seksualinė funkcija, sutrinka šlapinimasis bei tuštinimasis (susilaiko arba nelaikomas šlapimas, gali užkietėti viduriai). Vystosi drebulys, judėjimo sutrikimai. Ilagainiui sergantieji šia liga tampa neįgaliaisiais. Tyrimai Liga įtariama, kai pacientui epizodiškai pasikartoja keli minėti simptomai, tarp jų būna remisija, arba liga progresuoja. Labai svarbu išsamiai žinoti ligos istoriją, ištirti pacientą neurologiškai. Atliekami branduolinis magnetinis rezonansas (matomi židinukai) bei specialus smegenų skysčio tyrimas (nustatomi specialūs imunoglobulinai), tačiau jie ne visada informatyvūs. Labai svarbu atmesti kitas galimas ligas. Gydymas Išsėtinės sklerozės gydymas priklauso nuo individualių savybių, gretutinių ligų bei ligos formos. Ligos gydymas yra sudėtingas, turi daug pašalinių poveikių, todėl turi būti gerai apgalvotas. Išsėtinę sklerozę gydo gydytojai neurologai. Štai dažniausiai vartojamos vaistų grupės:
Kartu skiriamas ir simptominis gydymas: skausmo malšinimas, nuovargio mažinimas (pvz., amantadinu), vaistai atpalaiduojantys raumenų spazmus, malšinantys drebulį, šlapinimosi sutrikimus ir kt. Aišku, svarbu palaikyti normalų svorį, mankštintis. Prognozė Išsėtine skleroze sergantys žmonės vidutiniškai gyvena apie 7 metus trumpiau nei kita populiacijos dalis. Dažniausiai mirštama nuo ligos komplikacijų. Kita vertus, jei liga pažeidžia gyvybinius centrus smegenyse, ji gali būti ir tiesioginė mirties priežastis. Sergantieji šia liga įvykdo daugiau savižudybių nei kiti. Tačiau nuo susirgimo pradžios praėjus apie 20 metų, didžioji dalis sergančiųjų išsėtine skleroze tampa neįgalūs.
|
Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.
Komentarai
laimis — 2013, Rugsėjis 9 - 18:40
Tikru tikriausia nesamone apie IS. Mano mama jau serga 37metai ir tik pries pora metu pasidare neigali,negali vsikscioti,bet pati valgo,skaito ir t.t As susirgau pries du metus,bet tikrai nesijauciu invalidu,einu I baseina,sportuoju ir gyvenu normalu gyvenima,aisku yra nepatogumu,nutirpus ir neatsistacius kaire ranka,bet tai ne tragedija,nereikia kristi I nevilti isgirdus sia diagnoze,reikia susidraugauti su sia liga,sportuoti ir ziureti I gyvenima su dziaugsmu,dzisugtis kiekviena diena,pakoreguoti mityba ir tiek.Visiems linkiu stiprybes ir valios!
MM — 2011, Birželis 5 - 17:14
Iš kur ištraukti tokie kvaili daviniai apie IS? Jau vien teiginys, kad daugiausia serga Afrikoj, vertas būt "apdovanotas". Nesamonių kratinys, klaidinantis nieko apie IS nežinančius.
nesvarbu — 2011, Balandis 20 - 10:30
tikrai nesuvokiama, kodel sitame straipsnyje ivardinta, kad gyvenimo trukme sumazeja 7 metais, kai visur kitur kalbama, kad ji nei kiek nesutrumpeja del ligos.
Be to pastoviai skiriama daug demesio tyrimams, randami nauji vaistai, keliamos naujos hipotezes. Vis tik pasene ir neatitinkantys tikroves straipsniai turetu buti trinami, kad neklaidintu zmoniu.
Andrius — 2011, Balandis 10 - 03:16
Klausykit, straipsnis daugiau nei ziaurus. 10 metu jau sergu IS ir tokio pesimistiskai nuteikiancio ir galima sakyti, net nervinanti straipsni su savo prognozem dar neteko skaityti. Nuo kada nustatyta, kad po 20 metu ligos sirgimo sergantiej tampa neigalus, kad mirstama 7 metais anksciau ir kad mirstama nuo ligos komplikaciju??? Kas cia isvis per peizalynes, kas cia per zinovai raso tokias rasliavas??
Linas — 2010, Balandis 25 - 16:40
Sveiki man 18 metu,pries daugiau nei metus man pasireiskia dvejinimasis is po nakties i kaire ir tiesiai.Kaire akis dalinai negalejo pilnai i kaire pasisukti ir tiesioje linijoje nebuvo,bet po stimuliacijos gydymo ir b vitamino gerimo+mankstos akiu ,man isnyko dvejinimasis tiesiai ir truputi i kaire.Nors po poros savaiciu zymiai pagerejo ir akis pilnai pradejo vaikscioti,bet liko nezymus dvejinimasis i kaire.O pries puse metu pasireiskia dvejinimasis i desine,po tokiu paciu proceduru pasitaise sveikata,bet vis tiek liko dvejinimasis i desine papildomai man dabar.Dabar ne per seniausiai klinikose ,man pasake pagerti trental ir pasake,kad galiu sirgti issetine skleroze,nes mama serga sia liga jau ilga laika.Tai kol nepadare branduolinio magnetinio rezonanco,tai dar niekas neaisku.Dekui ,kas nepatingejo perskaityti ir noriu paklausti,ar cia gali buti tikrai issetine skleroze?
GMP — 2010, Balandis 26 - 18:19
Taip, tokia tikimybe yra. Taciau irodyti galima tik atlikus issamius tyrimus.
tomas — 2010, Kovas 15 - 23:39
sveiki as jau kaip dvi dienas pradejau jaustis keistai , net nezinau ka darit , prasidejo sirdies permusimai , krutines viduje keistas pojutis , kuno tirpimas , svaigimas , nuovargis . panasumai buvo seniau , kai surukidavau cigerte , akise uztemdavo ,viskas nutirbdavo ,
GMP — 2010, Balandis 26 - 18:21
Be kai kuriu tyrimu (kardiograma, kraujo tyr) kategoriskai teigti negalima, taciau panasu i psicholoniu problemu sukeltus simptomus.
Česlovas — 2009, Gruodis 10 - 09:03
Kažin, ar yra kokių žinių apie natūralaus (nemedikamentinio) išsėtinės sklerozės gydymą?
Teko girdėti, kad tam tikri mitybos pakeitimai pagerina (ar gali pagerinti) sergančiojo būklę.
Ačiū
inga — 2009, Spalis 18 - 17:11
neuritas yra vienintelis simptomas. jau 3 kartus buvo. yra kazkokie zidineliai, jie aktyvus, jie dideja,atsirado kakle,tai reiskiasi kazkas darosi.nes pries metus jie buvo mazi, o dabar 3 kartus didesni. as negaliu taip sedeti ir laukti kol suparalizuos ar dar kas atsitiks, gal yra kokie gydymai? gal tyrimai kurie patvirtintu? gydytojai konsultuotis? as santariskese gulejau ir niekas nieko nepatvirtino ir neatmete.nieko nejauciu blogo, bet taip sedeti ir nieko nedaryti negaliu, juk liga sunki, o prognozes liudnos.
inga — 2009, Spalis 15 - 21:44
man 19m, jau 3 karta (per 1,5m) nustate akies recidyva(akies nervo uzdegima)tyre del kresejimo ligos von wilebrando, vieni nustate kiti atmete, tyre del laimo ligos, vieni nustate kiti atmete, tyre del issetines sklerozes, vieni nustate kiti atmete. antifosfolipidini sindroma atmete, nebezinau ka daryti, jokiu negalavimu nejauciu, dabar matymas atsistate, bet smegenyse ir kakle yra zidineliu (aktyviu).jokiu vaistu negeriu, bijau net uzmigti, nes nezinau ar is ryto bus viskas gerai ar suparalizuos. nezinau ka daryti, gydytoja neurologe sake kad tai issetine, bet truksta pozymiu, todel vaistu neskyre.nebezinau kuo tiketi, vieni sako taip kiti kitaip. ka man daryti? padekit labai prasau. tikrai baisu
GMP — 2009, Spalis 17 - 17:54
Kokie negalavimai buvo is pradziu? Regos nervo neuritas buna ne tik del issetines sklerozes. Issetine skleroze Jums neirodyta. Jei kartosis kokie nors simptomai, busite tiriama is naujo, o kol kas nusiraminkite, nes baime yra dar baisesne uz pacia liga.
V — 2009, Spalis 1 - 01:08
>Kęstutis
Negali. Arba sergi arba ne, o simptomai pasireiškia dažniausiai iki 30 m.
viskas — 2009, Birželis 14 - 13:38
sia liga sergu apie 4metus is pat pradziu kai diagnozavo tai vos neapkurtau viena ausimi bet viskas susitvarke dabar desines ir kaires rankos abu soniniai pirstai lyg nutirpe yra beje einant jauciamas galvos svaigulys.. ar tai ligos paumejimas? ar yra kokie vaistai nuo sios ligos?
Kestutis — 2009, Balandis 27 - 17:46
Ar gali issivystyti jaunam organizmui issetine skleroze nuo per daznai geriamo alkoholio?
GMP to Kestutis — 2009, Balandis 27 - 22:20
Nuo per dažnai vartojamo alkoholio gali išsivystyti ne išsėtinė sklerozė, o kitoks, dar baisesnis smegenų ir periferinių nervų pažeidimas, daug greičiau žmogų invalidizuojantis ir net sukeliantis mirtį.
Skelbti naują komentarą