To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Daktare, kaimynai mane laiko išprotėjusiu todėl, kad aš mėgstu dešreles...

- Daktare, kaimynai mane laiko išprotėjusiu todėl, kad aš mėgstu dešreles...
Gydytojas:
- Kokios nesąmonės! Aš taip pat mėgstu dešreles.
Pacientas:
- O, tada eikime pas mane! Aš parodysiu jums savo kolekciją!

  • Suteikdami pagalbą sušalusiam žmogui, netrinkite jo odos, nes suaktyvės kraujotaka paviršiuje ir šaltas kraujas iš odos nukeliaus į vidaus organus.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Negimdžiusioms, ar pirmą kartą gimdžiusioms po 30 m. amžiaus truputį padidėja rizika susirgti krūties vėžiu.

Triukšmas – sveikatos priešas

Apie 120 milijonų žmonių turi klausos sutrikimų. Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad triukšmas kasmet padidėja 1-3 decibelais, ir prognozuoja, jog plėtojantis šiuolaikinei technikai triukšmo lygis per 15 metų turėtų padvigubėti. Deja, dabar triukšmo tiek daug, kad, rodos, jo net nebegirdime. "Triukšmas apgaulingas, nes jo neigiama įtaka organizmui iš pirmo žvilgsnio yra neapčiuopiama", - sako Šiaulių krašto otorinolaringologų draugijos pirmininkas ausų, nosies ir gerklės ligų gydytojas Evaldas Butkus.

Triukšmas klausą pažeidžia negrįžtamai

Triukšmas - tai įvairaus dažnio garsų kakofonija. Ilgai būnant triukšmingoje aplinkoje, vystosi degeneraciniai klausos organo pokyčiai, kurių dydis priklauso nuo triukšmo intensyvumo. Kuo triukšmas didesnis, kuo poveikis ilgesnis, tuo ir pažeidimas yra rimtesnis. Nuolatinis triukšmas sukelia klausos nervinių ląstelių nuovargį. Jos dėl nuolatinio dirginimo išnaudoja savo energijos išteklius ir nustoja reaguoti į garsinį stimuliavimą. Prasideda klausos nervinių ląstelių degeneracija ir galiausiai ląstelės miršta. Nėra duomenų, kad pažeistos ar mirusios klausos nervinės ląstelės galėtų atsinaujinti ar būtų pakeistos kitomis.

Leidžiama sanitarinė triukšmo norma, kuri įvairiose šalyse mažai skiriasi, yra 80-85 dB. Tokie parametrai, anot gydytojo, nėra iš piršto laužti. Saugi sanitarinė triukšmo norma Vokietijoje ir Austrijoje yra nustatyta ištyrus 25 tūkstančius audiogramų. Jeigu aplinkos triukšmas siekia 90 dB, o žmogus toje aplinkoje būna ilgiau negu 8 valandas, jam gali išsivystyti klausos pažeidimas. Kai aplinkos triukšmas siekia 100 dB, tokioje aplinkoje galite būti saugūs ne daugiau kaip porą valandų, o jei triukšmas siekia 110 dB, joje nesaugu būti ilgiau nei 30 minučių. Taigi, jeigu triukšmas labai intensyvus, galimas staigus klausos netekimas. Vienas iš klausos pažeidimo pradinių simptomų gali būti atsiradęs ūžesys. Kadangi ūžesio ausyje fenomenas yra labai sudėtingas, ir gali būti įvairių, ne vien tik ausies ligų simptomas. Klausos nervo pažeidimo rizika didesnė, jeigu žmogus yra rūkantis, yra padidėjęs kraujospūdis ar didesnis cholesterolio kiekis kraujyje.

Ne vien klausos pažeidimas

Trumpalaikis intensyvus triukšmas greitai sukelia klausos netekimą, o nuolatinis mažesnio intensyvumo triukšmas klausą veikia taip pat neigiamai, tik paslėptai ir lėtai. Pasaulio sveikatos organizacija nurodo šiuos triukšmo sveikatai sukeltus padarinius: triukšmas pažeidžia mūsų klausą, sutrikdo miegą, skatina streso hormonų išsiskyrimą, todėl sumažėja imunitetas, vystosi širdies ir kraujagyslių bei virškinamojo trakto ligos. Triukšmas sukelia nepasitenkinimą, atsirandantį tuomet, kai triukšmas trukdo atlikti įprastinę veiklą: atsipalaiduoti, kalbėtis, klausytis radijo, žiūrėti TV. Dieną patalpose triukšmas neturėtų būti didesnis nei 40 dB, priešingu atveju yra trikdoma įprastinė veikla. Triukšmas sąlygoja kalbos suvokimą bei neigiamai veikia mokymosi procesą. Kad vaikai visiškai suvoktų pamokos metu jiems dėstomą medžiagą, klasėje turi būti ne didesnis nei 35 dB aplinkos triukšmo lygis.

Vilniaus visuomenės sveikatos centras 2002 metais matavo triukšmo lygį 15-kos mokyklų klasėse, kurių langai orientuoti į gatvės pusę. Nustatytas triukšmo lygis tose klasėse siekė 44-61 dB. Amerikos akustikų draugijos tyrimų duomenimis, net 25 proc. informacijos, perduodamos per pamokas, nėra įsisavinama dėl aplinkos triukšmo. Triukšmas sąlygoja ir protinių užduočių atlikimą. Protinė veikla, kuriai reikalinga gera atmintis ir dėmesio sutelkimas, labai jautriai ir tiesiogiai reaguoja į aplinkos triukšmą, dėl to nukenčia užduočių atlikimo kokybė bei ilgėja jų atlikimo laikas. Triukšmas turi įtakos žmogaus socialinei veiklai - didelis triukšmas (80 dB ir daugiau) sukelia agresiją bei mažina draugišką elgseną.

Delsiama kreiptis pagalbos

Gydytojas sako, jog dažniausiai klausos sutrikimai yra nustatomi profilaktiškai tikrinantis sveikatą, rečiau pacientai patys supranta, jog turi klausos sutrikimų. Kartais klausos sutrikimą įtaria artimieji - dažniausiai tėvai įtaria vaikų klausos problemas arba senatvės sulaukusiems tėvams priekaištauja dėl per garsiai klausomo radijo ar TV. Deja, labai retai dėl klausos sutrikimų kreipiamasi esant ankstyvoms ligos stadijoms. Kur kas dažniau pacientai kreipiasi turėdami didelio laipsnio klausos sutrikimų, kai profilaktinės priemonės ar gydymas vaistais jau nebegali pagelbėti. Vienintelė išeitis tokiu atveju lieka klausos reabilitacijos priemonės.

Muzikos keliamas triukšmas

Muzika yra neatsiejama mūsų gyvenimo dalis, tačiau nuolatinis itin garsios muzikos klausymasis gali negrįžtamai susilpninti klausą. Klausos pažeidimas atsiranda tuomet, kai ji nuolat veikiama 85 ar daugiau decibelų garsu. Garso ir vaizdo įranga, muzikos instrumentai gali skleisti daug didesnį nei saugų garsą, buitiniai televizoriai ir radijas - 70-95 dB, asmeninės garso sistemos su ausinėmis 95-110 dB, roko muzikos koncertai - 110-120 dB, o naujos muzikos sistemos - iki 140 dB. Moksliniai tyrimai rodo, kad 37 proc. roko ir 52 proc. klasikinės muzikos muzikantų kenčia dėl klausos susilpnėjimo. Asmeninės garso sistemos su ausinėmis sukeliamas triukšmas gali siekti iki 110 dB, jei klausomasi visu garsu. Kuo didesnis triukšmo lygis, tuo mažiau reikia laiko, kad būtų pažeista klausa. Klausa nebūna pažeista, jeigu kasdien, klausantis iki valandos, garso lygis nebus didesnis kaip 85 dB, o klausantis ilgiau - 70 dB.

Kaip apsisaugoti nuo triukšmo?

Gydytojas sako, jog klausos pažeidimo galima išvengti laikantis kai kurių paprastų taisyklių. "Nusistatykite garsą komfortiniu lygiu tyliame kambaryje, - pataria gydytojas. - Niekada nebandykite ausinių garsu blokuoti išorinio triukšmo, nes tik dar daugiau pridėsite papildomo triukšmo ir padidinsite klausos pažeidimo riziką. Ribokite klausymosi trukmę. Jeigu užsidėję ausines negirdite kitų arba aplinkiniai turi rėkti, kad juos išgirstumėte, vadinasi, klausotės per garsiai ir rizikuojate pažeisti savo klausą. Jei nusiėmus ausines kitų kalba atrodo prislopinta, būtinai atsisakykite ausinių ir apsilankykite pas gydytoją specialistą. Dirbantiems triukšmingoje aplinkoje būtina naudoti rekomenduojamas saugos priemones, vengti triukšmo šaltinių ir vibracijos. Esantiems padidintos rizikos grupėje rekomenduojama reguliariai atlikti klausos ištyrimą - audiometriją."

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.



Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai