Naujausi straipsniai
Numirė vyras su žmona...Numirė vyras su žmona.
Vaistų paieška
|
Ar medikai privalo gydyti valkatas?
2008, Rugsėjis 28 - 22:19
Pastaruoju metu spaudoje pasirodo vis daugiau diskusijų dėl to, ar medikai privalo priimti ir apžiūrėti valkataujančius asmenis. Ar toks žmogus gali laukti vizito pas daktarą su visais kitais eilėje poliklinikoje? O gal benamio apsilankymas gydymo įstaigoje tiek pacientus, tiek daktarus pastatys į nepatogią padėtį? Ir nors atrodo, jog atsakymas ir taip yra aiškus - taip, medikas privalo gydyti valkatas, daugelis paprastų žmonių ir daktarų su tuo nesutinka. Pagal galiojančius visų šalių įstatymus, (su tam tikromis išlygomis) medikai neprivalo priimti asocialių žmonių, kurie neturi asmens dokumentų ir nėra tos valstybės piliečiai. Rusijoje dar blogiau - jei gatvėje susmuks kad ir padoriai atrodantis bankininkas, kuris su savimi neturės paso - bus paliktas mirti tiesiog gatvėje, nes Rusijos medikai negali suteikti medicininės pagalbos žmonėms, neturintiems su savimi paso. Įstatymai įstatymais, o Hipokrato priesaika neturėtų paisyti jokių teisės normų, nes žmogaus sveikata ir gyvybė yra aukščiau visko. Tačiau šiandieną daugelis medikų yra pamiršę tai, ką senukas Hipokratas kažkada pasakė ir ką baigę medicinos mokslus jauni daktarėliai garbingai prisiekė. Asocialaus, benamio ar visiško valkatos apsilankymas gydymo įstaigoje sukelia, švelniai tariant, šleikštulį ir nemaloniai nuteikia aplinkinius. Ką jau sakyti apie būtinybę tokiam žmogui nusirengti ir būti apžiūrėtam. Kaip teigia medikai, toks pacientas gali užkrėsti kitus pacientus. Rusijos dienraštis „Vzgliad" aprašė istoriją vieno benamio, kuris susikivirčijo su likimo draugais, o šie nelaimėliui suknežino kaukolę ir sulaužė šonkaulius. Pro šalį važiuojančiai greitosios pagalbos komandai pagailo žmogaus ir seselės suteikė jam būtinąją pirmąją pagalbą. Sutvarstę kone mirtinai sumuštą benamį medikai paliko jį ten pat kieme, ant suoliuko, nes vežti „bomžo" į ligoninę, pagal Rusijos įstatymus - nevalia. Po kelių valandų neturintis kur gyventi ir sužalotas žmogus, žinoma, mirė. Kieno kaltė, kad neturintis asmens dokumentų ir gyvenamosios vietos rusas neteko ir gyvybės? Ar kalti medikai, ar šalies sistema? Ir toks atvejis, toli gražu, ne vienintelis. Daktarai atvirai bjaurisi suteikti tokiems pacientams tinkamą pagalbą. Iš žmogiškosios pusės tai suprantama. Benamiai žmonės dažnai serga įvairiausiomis ligomis, kuriomis gali apkrėsti tiek medikus, tiek kitus pacientus. O ir kas norės gulėti vienoje palatoje su „bomžu"? Tokiems asmenims turi būti paskirta atskira palata, o tokia privilegija valstybei išlaikyti žmogų be dokumentų ir gyvenamosios vietos kainuoja nemažai pinigų. Štai ir kyla diskusijos, ar valstybė turi gydyti asmenį, kuris jokios naudos šaliai neatneša. Neretai kai kurių šalių įstatymai numato, jog medikai privalo gydyti visus be išimties žmones ir suteikti jiems reikiamą pagalbą. Tačiau dažnai daktarai atsisako vykdyti savo pareigą ir nenori rizikuoti sveikata priimdami benamius pacientus.
|
Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.
Komentarai
Svečias — 2008, Spalis 14 - 09:28
Neturetu buti klausimas, ar privalo, ar neprivalo. Neprivalumas priestarautu zmogaus morales principams.
Svečias — 2008, Rugsėjis 29 - 17:22
Bet ar verta gelbeti gyvybe tam, kuriam ta jo gyvybe nerupi? Ar verta saugoti sveikata tam, kuriam jos nereikia? Kodel kazkam kitam - t.y. beveik visais atvejais medikui - siu zmoniu sveikata turi rupeti labiau nei jiem patiem?
Aisku, ne mum spresti, ar tikrai reikia gelbeti kiekvienam bomzui vargana jo gyvenimeli, ir vel paleisti i gatve... bet gal geriau butu kartais leisti pasidarbuoti naturaliai atrankai ir palikti vargsus medikus bent del vieno aspekto ramybeje, leisti jiem darbuotis su zmonem, kurie is tikruju nori buti sveiki ir gyventi.
Skelbti naują komentarą