Naujausi straipsniai
Susijaudinęs vyras drebančia ranka suka 03...Susijaudinęs vyras drebančia ranka suka 03:
Vaistų paieška
|
Pasiutligė
2010, Lapkritis 8 - 18:16
Pasiutligė - tai infekcinė viruso sukelta mirtina liga, kuria užsikrečiama per tam tikrų gyvūnų seiles. Priežastys Pasiutligę sukelia virusas, priklausantis Rhabdoviridae šeimai ir Lyssavirus genčiai. Virusas į žmogaus organizmą gali patenti įkandus sergančiam laukiniam ar naminiam gyvūnui (katė, šuo, lapė, vilkas ir pan.). Viruso yra gyvūno seilėse, todėl užsikrečiama, kai seilių patenka pro odos pažeidimą (kartais - gyvūnui palaižius, kai odoje yra žaizdelių). Patekęs į organizmą, virusas periferiniais nervais keliauja iki smegenų, kuriuose sukelia uždegimą. Požymiai Pasiutligės inkubacinis periodas (laikotarpis nuo viruso patekimo iki susirgimo) - pakankamai ilgas nuo savaitės iki trijų mėnesių, kartais net iki vienerių ar kelių metų. Šiuo metu įkandimo vietoje gali būti matomi tokie pasiutligės požymiai: patinimas, paraudimas, pacientas gali jausti nuovargį, nerimą, silpnumą. Praėjus inkubaciniam periodui, prasideda pasiutligės požymiai, skirstomi į dvi stadijas. Pirmosios pasiutligės stadijos (hirdrofobijos) metu ligonis blaškosi, vyzdžiai išsiplėtę, pasireiškia nerimas, paranoja, haliucinacijos, delyras. Ligonio oda gali pamėlti, balsas užkimsta, pasireiškia gausus prakaitavimas, rijimo sutrikimas. Dėl rijimo sutrikimo teka seilės, neišeina nuryti skysčių. Dėl to vėliau pasireiškia vandens baimė. Ligonis gali karščiuoti itin aukšta, nuo gydymo nekrintančia temperatūra. Antrosios pasiutligės stadijos metu ligonis nurimsta, tačiau išlieka itin ryškus rijimo sutrikimas, vis dar teka seilės, vis stiprėja traukuliai. Gali pasireikšti paralyžius. Dažnai ištinka mirtis (paralyžiuojamas kvėpavimo centras ir ligonis miršta dėl kvėpavimo funkcijos nepakankamumo). Tyrimai Norint išsiaiškinti, ar gyvūnas sirgo pasiutlige, viruso ieškoma jo smegenyse. Kraujo tyrimai nespecifiškai rodo uždegimą. Gydymas Pasiutligės gydymas gan specifinis - ligonis stacionarizuojamas į specialią tamsią palatą, skiriamas adekvatus maitinimas (kai ligonis negali nuryti, specialūs tirpalai lašinami į veną). Į veną suleidžiamas imunoglobulinas nuo pasiutligės (antirabinis). Skiriamas simptominis gydymas - raumenis atpalaiduojantys vaistai, raminamieji vaistai. Profilaktika Esminis žingsnis pasiutligės prevencijai - vakcina. Skiepijami gyvūnų sukandžioti žmonės pirmąją, vėliau trečią, septintą ir dvidešimt aštuntą dienomis. Specialus imunoglobulinas leidžiamas į žaizdą ir aplink ją. Prognozė Susirgus pasiutlige - prognozė itin bloga. Pasireiškus simtomams, nepaisant gydymo, tokie ligoniai beveik visada miršta. Tačiau mūsų šalyje pasiutligė itin reta dėl masinio sukandžiotų žmonių skiepijimo. Pasiskiepijus tuoj po įkandimo, liga nepasireiškia.
|
Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.
Komentarai
Loreta — 2011, Sausis 13 - 19:37
Laba diena, noriu paklausti, galbūt, ir kvailo klausimo, bet jis man svarbus. Įkando man nežinomas šunelis, man paskirta vakcina " Verorab". Pirmą kartą mane skiepyjo tiesiai į raumenį, praėjo trys dienos, iki šiol ta vieta jautri. Antrą kartą skiepyjo jau mano poliklinikoje, atmestinai sušvirkštė į paodį, mat nematė skirtumo ir reikalo skiepyti į raumenį. Gal galite paaiškinti, kodėl vakcinos informaciniame lapelyje rašo,kad būtina skiepyti į raumenį ir kokios gali būti pasekmės to nepadarius? Ačiū.
Skelbti naują komentarą