To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Daktare, man dreba keliai ir rankos...

- Daktare, man dreba keliai ir rankos, sausa burnoje ir kamuoja nepilnavertiškumo kompleksas.
- Viskas aišku. Kada išvažiuoja jūsų uošvė?

  • Per dieną suvalgykite apie 400 gramų daržovių ir vaisių (išskyrus bulves). Jie padės  išvengti nutukimo, sumažins vėžio riziką, cholesterolio kiekį kraujyje, aprūpins organizmą ...

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Vieno kiaušinio trynyje yra pusė cholesterolio dienos normos.

Į priklausomybes stumteli ir greitėjantis gyvenimo tempas

Sveikatos specialistai tikina, kad kasmet daugėja pacientų, besikreipiančių į priklausomybės ligų centrus. Priklausomybės ligomis suserga net tik tam tikrų problemų turintys žmonės, bet ir aktyviai dirbantys, dideles pajamas gaunantys verslininkai. Be to, šios ligos užklumpa vis jaunesnius.

Sergamumui priklausomybės ligomis Lietuvoje nenumaldomai didėjant, šių ligų gydymas pamažu tampa vyraujančiu psichiatrų darbu. Alkoholizmas ir narkomanija - paplitusios ir sunkias pasekmes žmogui bei visuomenei sukeliančios priklausomybės. Tai - vienos dažniausių depresijos, psichozių bei savižudybių priežasčių.

„Tai, kad pastaruoju metu priklausomybės ligomis suserga vis jaunesni žmonės, įtakos turi nepakankamas užimtumas, nesugebėjimas atsilaikyti prieš draugų įtaką, silpnavališkumas bei informacijos apie psichoaktyvių medžiagų vartojimo pavojų trūkumas", - tikina Šiaulių Psichikos sveikatos centro psichiatrė Jelena Kuznecova.

Tikimasi atsikratyti blogų minčių

Priklausomybė - tai lėtinė, progresuojanti liga, kuri žingsnis po žingsnio pasiglemžia žmogaus gyvenimą. Liga prasideda tada, kai griebiamasi kurios nors medžiagos savijautai pagerinti, malonumui patirti, gyvenimui palengvinti ar skaudžioms mintims atsikratyti. Išsivaduoti iš jos labai sunku, tačiau įmanoma.

Pasak J.Kuznecovos, pagrindiniai priklausomybės elementai yra fizinis ir psichologinis potraukis toms medžiagoms ir jų vartojimo kontrolės praradimas. Priklausomybė pasižymi tuo, kad žmogus sunkiai valdo savo elgesį, praranda domėjimąsi alternatyviais pomėgiais ar interesais ir visiškai nepaiso žalingų pasekmių.

Paprastai priklausomybės seka yra tokia: vartojimas, piktnaudžiavimas, priklausomybė. Tačiau žinoma yra tai, kad kuo jaunesniame amžiuje žmogus pradės vartoti chemines medžiagas, tuo greičiau taps priklausomas.

Liga tampa ir azartiniai lošimai

Vienus į priklausomybės liūną atveda neišsipildžiusios gyvenimo svajonės, kitus - bendravimo, meilės stoka, vienatvė. Psichologai kaip priežastis priklausomybėms atsirasti įvardija gyvenimo tempą, konkurenciją, stresą, dėl kurio kyla poreikis jį numalšinti. Tam įtakos turi šeimos vertybės, nuostatos, net šiuolaikinė visuomenė.

Psichiatrė J.Kuznecova teigia, kad ypatingai pažeidžiami yra vaikai, paaugliai bei moterys. Priklausomybės atsiranda ne tik vartojant alkoholį, opioidus bei kitas chemines medžiagas. Atsiranda naujos priklausomybės - kompiuteriams, azartiniams lošimams ir kt.

Azartiniai lošimai gali sukelti priklausomybę, panašiai kaip narkotikai, alkoholis. Nevaldomas potrauklis lošti gali pasireikšti vos tik pabandžius. Kai lošimas progresuoja - lošiama ir dažniau, ir didesnėmis sumomis - didėja ir problemos. Nesėkmes lydi stresas, nuotaikų kaita, dažnai ir skolos.

J.Kuznecova patvirtinta, kad potraukio, tolerancijos ir adaptacijos mechanizmai yra paveldimi. Genetiniai veiksniai lemia 40-60 proc. individo rizikos susirgti alkoholizmu. Psichoaktyvių medžiagų vartojimą galima išskirti ir kaip kultūrinį - socialinį reiškinį.

Pagyti padeda ir vaistai

Gydant priklausomybes siekiama, kad pacientai sugebėtų atsispirti liguistiems troškimams, kad pozityvus elgesys, gyvenimas be alkoholio ar narkotikų taptų įpročiu, norma. Pasak psichiatrės, priklausomybių ligų gydymas turi būti kompleksinis - psichologinis, psichoterapinis ir medikamentinis.

Efektyvių gydymo rezultatų pasiekiama vartojant medikamentus, kurių veiklioji medžiaga naltreksonas blokuoja už malonumą atsakingus receptorius, todėl yra kontroliuojamas liguistas potraukis kvaišalams. Vartojant naltreksoną, greitai pasiekiamas gydomasis efektas, retėja atkryčiai, mažėja kvaišalų vartojimo apimtys, be to, vaistas yra gerai toleruojamas.

Potraukį mažinantys vaistai yra svarbi daugelio gydymo schemų dalis. Poveikis juntamas iš karto, suvartojus pirmąją vaisto dozę. Nors vaistai mažina kvaišalų troškimą, tačiau nekliudo patirti kitus pojūčius. Medikamentiniu gydymu mažinamas potrauklis, o psichoterapijos pagalba išmokstama kontroliuoti situacijas, susijusias su padidėjusia rizika.

„Geriausių gydymo rezultatų pasiekiama, kai dėl priklausomybės susirūpinama tada, kai atsiranda pirmieji žalingo vartojimo požymiai, bet priklausomybė dar nesusiformavo. Svarbu, kad ir pats žmogus suvoktų problemą ir ieškotų pagalbos. Šiame etape reikšmingas šeimos bei artimųjų palaikymas",- tikina psichiatrė Jelena Kuznecova.

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.



Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai