To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Boksas - puikus sportas. Jo dėka aš neblogai uždirbu...

- Boksas - puikus sportas. Jo dėka aš neblogai uždirbu.
- Jūs turbūt garsus boksininkas?
- Ne. Aš stomatologas.

  • Planuojant nėštumą, folio rūgštį reikia gerti abiem! Kai moteris pastoja, ji folio rūgštį turėtų vartoti dar keletą mėnesių.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Su alkoholiu siejama 4000 mirčių per metus ir pagal pasekmes visuomenės sveikatai jis užima antrą vietą po tabako.

Lova šeimas suartina ir išskiria

Ar leisti vaikui kartu miegoti vienoje lovoje? Ši dilema ramybės neduoda daugeliui tėvų. Vaikų ir paauglių psichiatrė pastebi, kad nuo šio tėvų sprendimo priklauso mažylio ateitis.

Naktį patiria stresą

Jeigu norite, kad paauglystėje rastumėte bendrą kalbą su savo vaiku, atkreipkite dėmesį į šeimos miegojimo įpročius kūdikystėje.

Vaikų ir paauglių psichiatrė Banga Nastopkaitė atkreipia dėmesį, kad iki penkerių metų formuojasi pamatinės vaiko savybės. Joms didelę įtaką daro tai, kur vaikas miega.

Tad klausimas dėl mažylio miegojimo kartu su tėvais nėra toks nereikšmingas, kaip kartais manoma.

Naktį stresą vaikui gali sukelti įvairios baimės ar susapnuotas košmaras, tad jie atsibunda, verkia. Skubios tėvų paramos naktį vaikui gali prireikti ir dėl įvairių sunegalavimų ar pakilusios temperatūros. Psichiatrė pastebi, kad tokiu atveju puiku, kai tėvai yra šalia ir gali vaiką greitai nuraminti.

"Greitai įveikiamas stresas nepalieka pėdsakų ir nedaro įtakos tolimesniam asmenybės formavimuisi", - paaiškino ji.

Jei vaikas miega atskirai nuo tėvų, baimė ir skausmas naktį tik dar labiau sustiprėja. Tėvams greitai suteikus pagalbą, mažylis pasijaučia saugus. Tad per laiką susiformuoja nuostata, kad prireikus vaikas visada gaus pagalbą. Jis turi žinoti, kad yra ne vienas.

Pasak psichiatrės, tai itin svarbu vaiko savivertės formavimuisi, saugumui, psichologinei brandai.

Tokie paaugliai būna labiau savarankiški, sugeba išreikšti save, apginti, susitvarkyti su problemomis. Nuo mažens įpratę ieškoti saugumo vaikai lengviau išgyvena paauglystę. Suaugę jie dažniausiai tampa atsakingais ir laimingais žmonėmis.

Apsaugo nuo staigios mirties

B. Nastopkaitė atkreipia dėmesį, kad miegojimas šalia tėvų kūdikį apsaugo nuo nelaimingų atsitikimų. Dėl iki galo nesusiformavusio organizmo naujagimis gali pradėti dusti, springti. Bėdų gali pridaryti per stipriai užrišta kepuraitė ar pasislinkusi drabužėlio saga.

Net sveikus kūdikius kartais ištinka staigi mirtis, tad svarbu, kad kuo arčiau būtų suaugęs žmogus. Pasak specialistės, motinos tokia fiziologija, kad po gimdymo ji miega itin jautriai ir reaguoja į kiekvieną krebžtelėjimą.

Statistika patvirtina, kad vaikams, miegantiems su mama, sumažėja staigios mirties rizika.

Miegoti su kūdikiu vienoje lovoje ar guldyti į atskirą lovelę? Pasak B.Nastopkaitės, tėvai patys pasirenka, kaip jiems patogiau.

Vienas iš galimų variantų - tėvų lova, jeigu ji yra pakankamai didelė. Motinai taip net patogiau - nesikeliant iš lovos kūdikį galima pamaitinti, užmigdyti. Taip moteris mažiau pavargsta, nes naktį nereikia keltis, vaikščioti į kitą kambarį.

Jei tėvų lova nėra didelė, lovelę galima pristumti arčiau, nuimti vieną jos kraštą.

Pašnekovė pastebi, kad svarbi ir pati kūdikio reakcija: ar jam būtinas motinos artumas, ar pakanka jausti motinos kvėpavimą, ar jis gerai jaučiasi ir paguldytas atskirai.

Tėčio vaidmuo - svarbus

Psichologai įrodė, kad kūdikio miegui svarbus ir tėvo vaidmuo. Dažnai būna, kad šeimos galva daugiau laiko praleidžia darbe nei namuose. Tad miegojimas kartu stiprina ryšį su tėvu.

"Vyras jaučiasi reikalingas mažam žmogučiui, o kūdikis, pavargus mamai, gali prisiglausti prie tėčio. Įrodyta, kad kartu laiką leidžiančios ir miegančios šeimos geriau sutaria ir rečiau skiriasi", - aiškino specialistė.

B.Nastopkaitė nesutinka su tėvų skundais, kad tokiais atvejais nukenčia intymus šeimos gyvenimas. Statistika paneigia jų būgštavimus - tokios šeimos būna tik stipresnės.

Tyko pavojai

Tačiau miegant su kūdikiu vienoje vietoje nereikėtų pamiršti ir galimų pavojų. Mažylio patariama nemigdyti ant vandens čiužinio, nes užspaudęs nosį jis gali uždusti. Jei miegama sustumtose lovose, kūdikis taip pat gali nukentėti: uždusti ar gauti traumą, įkišęs į tarpą ranką ar koją.

Psichiatrė įspėja, kad turintys priklausomybių nuo alkoholio ar kvaišalų tėvai kūdikį turėtų migdyti atskirai. Apsvaigęs žmogus gali per kietai miegoti ir taip sukelti pavojų mažylio sveikatai ar net gyvybei.

Dar vienas įspėjimas - jei kuris vienas iš tėvų jaučia, kad turi polinkį į pedofiliją, turėtų atsisakyti miegoti kartu su vaiku.

"Galbūt keistai skamba, bet psichiatrijos vadovėliuose pateikiami tokie patarimai. Tad nenuneigsime, kad pasaulyje tai vyksta", - pastebi pašnekovė.

Taigi kiekvienas tėvas turėtų savęs atvirai paklausti, ar miegojimas su vaiku, ypač didesniu, nesukelia kokių nors keistų impulsų ar fantazijų.

Bėdų pridaro ir mamos

Pasak B.Nastopkaitės, vaikas su tėvais vienoje lovoje ar kambaryje gali miegoti iki 4-5 metų. Tokio amžiaus vaikai dažniausiai būna psichologiškai subrendę ir su stresinėmis situacijomis sugeba susitvarkyti patys.

Psichiatrė paaiškino, kad iki penkerių metų vaikas sapnuoja košmarus, jam kyla įvairių baimių. Jos ypač sustiprėja apie 3-4 gyvenimo metus.

Mažylis supranta, kad gyvenime esama ne tik gerų dalykų. Įvairios baimės sustiprėja būtent naktį. Šis gyvenimo tarpsnis gana sudėtingas - dieną patirtas stresas sugrįžta naktį. Vaikai sapnuoja košmarus, atsibunda. Tad mažyliui ypač svarbu būti šalia tėvų ir nesijausti vienišam.

"Jei toks vaikas ištremiamas į kitą kambarį, išjungiama šviesa ir uždaromos durys, jis naktį gali išgyventi siaubą ir nesuprasti, kas vyksta. Mažylis suvokia, jog pagalbos nesulauks. Per laiką užsifiksuoja mintis, kad jis vienišas ir niekam nereikalingas, o gyvenimas labai sunkus", - pasakojo specialistė.

Šios naktinės patirtys kartojasi, o galiausiai atsiliepia paauglystėje, kai prasideda įvairios bėdos.

Specialistai, dirbantys su mažus vaikus auginančiomis šeimomis, įspėja, kad amerikietiškas gyvenimo modelis, kai tėvai ir vaikai miega atskiruose kambariuose, netinka. Atvirkščiai, jis pridaro daug žalos.

Užaugę tokie vaikai būna linkę į agresiją, depresiją, nesugeba sukurti artimų santykių šeimoje.

Specialistė apgailestavo, kad neretai tėvai neskuba reaguoti į kūdikio verksmą. Pasak jos, taip besielgiančios mamos turėtų žinoti, kuo rizikuoja ateityje.

Mamos neskuba atsiskirti

Kartais vaikai kraustytis į atskirą kambarį nori kur kas anksčiau, nei rekomenduojama. B.Nastopkaitė sakė, kad daug kas priklauso nuo paties vaiko brandos.

"Tiesiog tėvai turėtų žinoti, kad miegoti kartu iki ketverių ar penkerių metų yra normalu, o kada vaikas persikraustys į kitą kambarį - individualu", - pridūrė ji.

Psichiatrė pastebi, jog kartais, išsikraustęs į kitą kambarį, po kurio laiko vaikas sugrįžta į tėvų miegamąjį. Nereikėtų jo varyti atgal, tik po kurio laiko vėl pabandyti "iškraustyti", tačiau nevertėtų to daryti piktuoju.

Miegantis atskirame kambaryje vaikas kartais atbėgęs įsiropščia į tėvų lovą. Pasak specialistės, būna įvairių etapų: gal vaikas išsigando, blogai jaučiasi, tad nereikėtų bijoti leisti kurį laiką pagulėti kartu ar savaitgalį įsiprašyti į lovą.

"Kiekviena šeima žino, kas jiems tinka. Nereikia bijoti, net jei į bendrą lovą ateina didesnis vaikas. Tik reikėtų retinti tuos apsilankymus bei išsiaiškinti priežastį. Galbūt vaikui užteks kitokio parodyto dėmesio", - patarė B.Nastopkaitė.

Pasak specialistės, gana dažnai pačios motinos nenori atsiskirti nuo vaiko ir iškraustyti jį į kitą kambarį. Tačiau neturėtų taip būti, kad paauglys miega kartu su mama.

B.Nastopkaitė taip pat patarė neklausyti močiučių gąsdinimu, kad miegant vienoje lovoje su vaiku berniukas užaugs gėjumi.

Jei sukakus penkeriems vaikas atsisako miegoti kitame kambaryje, pravartu pasitarti su specialistu. Psichiatrė iš savo praktikos pastebi, kad per konsultacijas daug kas paaiškėja.

Šeimų įpročiai pagal šalis

Pagal statistiką daugiausia miegančių kartu šeimų esama Skandinavijos šalyse - daugiau nei 80 proc. Tokia situacija susiklostė dėl skiriamo didelio dėmesio vaikų saugumui, taip pat daug investuojama į tėvų švietimą. Kūdikio besilaukiančios moterys privalo lankyti paskaitas būsimiems tėvams.

Japonijoje apie 60 proc. šeimų miega kartu su vaikais. Tarp Europos šalių pagal šį rodiklį pirmauja šveicarai. Mažiausiai tokių šeimų gyvena Vokietijoje - 23 proc. Visur kitur vidurkis siekia tarp 23-39 proc. Į šią statistiką patenka ir šeimos Lietuvoje.

Mažiausiai kartu miegančių šeimų yra Jungtinėse Amerikos Valstijose - 11 proc. Kartu su vaiku miega tik tie tėvai, kurių atžala turi miego sutrikimų. Tačiau jau pastebima, kad tokie miegojimo įpročiai amerikiečiams atsirūgsta. Šioje valstybėje auga daug hiperaktyvių, negalinčių susikaupti bei kitų problemų turinčių vaikų.

Miegojimo kartu su kūdikiu privalumai

 

  • stiprėja šeima
  • prireikus kūdikis gauna skubią pagalbą
  • vystosi saugumo jausmas
  • mama mažiau pavargsta
  • Kaip užtikrinti saugumą tėvų lovoje
  • nemigdyti ant vandens čiužinio
  • neguldyti į tarpą tarp dviejų sustumtų lovų
  • vengti sunkių antklodžių, pagalvių
  • nemigdyti kūdikio kartu, jei nors vienas iš tėvų vartoja alkoholį ar narkotikus
  • kartu miegoti neturėtų tėvai, turintys polinkį į pedofiliją

 

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.



Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai