To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Gydau nuo mėnesinių...

Gydau nuo mėnesinių. Garantija devyni mėnesiai.

  • Naudokite dezodorantą vietoj antiperspiranto, nes pastarieji gali įtakoti krūties vėžio atsiradimą.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Moterys nuo 20 iki 30 m. turėtų būti apžiūrimos gydytojo kas du metai, nuo 40 m. – kasmet.

Sveiki ir balti dantys

Burna dažnai vadinama bakterijų ir mikrobų šaltiniu, o netinkama jos priežiūra yra pirmasis veiksnys, skatinantis dantų ėduonies ar apnašų atsiradimą. Stomatologai džiaugiasi, kad dantų priežiūrai skiriama vis daugiau dėmesio. Anot jų, žmonės stengiasi išsirinkti tinkamiausią dantų šepetėlį, pastą, nelaukia, kol dantys suskaus, o kreipiasi į specialistus stengdamiesi kuo anksčiau išsiaiškinti priežastis, sukeliančias problemų.

Nebijokite lankytis pas stomatologą

Vis daugiau žmonių pas stomatologą lankosi norėdami profilaktiškai pasitikrinti dantų būklę. Ir jaunuoliai, ir pensininkai stengiasi kuo anksčiau užkirsti kelią dantų gedimui. Profilaktika - ne tik sveikų dantų garantija, bet ir sutaupoma pinigų bei laiko.

Dantys genda ir dėl per daug minkšto maisto, gerėjančio gyvenimo. Svarbu laiku apsilankyti pas stomatologą, kad būtų užkirstas kelias ėduonies plitimui ir įvairioms komplikacijoms. "Jei laiku apsilankysite stomatologijos kabinete, išvengsite ir didelių kainų. Anksčiau klientams buvo siūlomos tik 2 ar 3 rūšių plombas, o dabar galima parinkti tinkamiausią".- teigia R.Zuozienė.

Kova su apnašomis

Stomatologė Auksė Kurklietienė "Sekundei" sakė, kad dantų paviršių gali padengti minkštos ar kietos apnašos, jų atsiranda dėl netinkamų priežiūros įgūdžių. "Minkštas apnašas gali pašalinti kiekvienas žmogus, jei sugebės tinkamai prižiūrėti dantis. Juos reikia valyti ne trumpiau nei 3 minutes ir stengtis kruopščiai nuvalyti visą dantų paviršių, prižiūrėti problemines vietas. Susidarius kietoms apnašoms, dantų akmenims, reikėtų kreiptis į specialistą. Jie sutvarkys dantis rankiniais instrumentais, oro ir ultragarso aparatu ar skaleriais", - teigia A.Kurklietienė.

Dantų akmenų sukeliamos problemos - nemalonus burnos kvapas, kraujuojančios dantenos. "Augant dantų akmenims, spaudžiamos dantenos, gali vystytis parodontozė. Nemanau, kad norėtumėte, jog dantys pradėtų judėti, tad būtinai reikėtų atlikti akmenų valymo procedūrą, - patarė R.Zuozienė. - Nuvalyti vieną dantį gali kainuoti apie 5 litus, tačiau tai nėra brangu, jei lyginsime su galimomis komplikacijomis".

Tinkamas pasirinkimas

Norintieji efektyviai prižiūrėti dantis būtina įsigyti tinkamą dantų šepetuką ir pastą. Akys raibsta nuo parduotuvėse siūlomų priežiūros priemonių, tad kartais labai sunku surasti tinkamiausią. Stomatologė R.Zuozienė pataria neskubėti renkantis vieną ar kitą prekę. "Dantų pastą reikia rinktis individualiai. Jei žmogų dažnai kamuoja ėduonies problemos reikia pirkti apsauginę dantų pastą, kurioje yra kalcio. Specialios priemonės yra ir jautriems dantims. Daugelis dažnai naudoja balinamąją pastą, tačiau ja dantis reikėtų valyti kartą per savaitę ir nepiktnaudžiauti", - sakė R.Zuozienė.

Tinkamas dantų šepetukas padeda išvalyti net sunkiausiai prieinamas vietas, tad jam pasirinkti taip pat reikia skirti pakankamai dėmesio. "Kiekvieną dieną valydami dantis šepetėliu, kurio šereliai kieti, galime pažeisti dantų emalį. Žmonės kartais nesusimąsto, kaip išsirinkti geriausią prekę, o žiūri į daikto grožį ir spalvą, tačiau tai netinka renkantis dantų šepetuką. Jis turėtų būti minkštesniais šereliais, - sakė A.Kurklietienė. - Dabar itin populiaru pirkti elektrinius dantų šepetėlius, tačiau jie ne visada būna geresni ir vertėtų pagalvoti apie kainą, nes galvutę reikia keisti keturis kartus per metus".

Papildomos priežiūros priemonės

Reklamose galima išvysti, kad dantų pasta ir šepetėlis nepadės išvengti ėduonies, tad papildomai siūloma pirkti skalavimo skysčių, dantų siūlų. Stomatologai skeptiškai žiūri į šiuos produktus ir siūlo nepiktnaudžiauti šiomis priemonėmis. "Burnos skalavimo skystis yra tik pagalbinė priemonė. Ji reikalinga ištraukus dantį ar kamuojant uždegimui. Kartais žmonės suklaidinami, nes šių skysčių būna dviejų rūšių: profilaktiniai tik gaivina, o gydomieji padeda užgyti gleivinės žaizdoms, tad reikia atkreipti dėmesį, kokią prekę perkate", - sakė A.Kurklietienė.

Stomatologė R.Zuozienė taip pat pataria skalavimo skystį vartoti tik tada, kai kamuoja gleivinės problemos. "Jis gali dezinfekuoti ir gydyti, tačiau kiekvieną dieną jo vartoti nepatariame. Galima burną skalauti žolelių nuovirais, jie puikiai tiks burnos priežiūrai ir nekenks sveikatai", - sakė R.Zuozienė. Specialistė tikino, kad burnos priežiūrai itin tinka ramunėlių, medetkų nuoviras ir net juodoji arbata. Kartais reikia naudoti ir dantų siūlą, bet tai daryti labai atsargiai, nes juo galima pažeisti dantenas.

"Valyti dantis siūlu gali tapti kasdiene procedūra, bet pirmiausia reikia tinkamai išmokti juo valyti tarpdančius. Galima pasikonsultuoti su specialistu, nes jei pažeisite gleivinę, bus daugiau bėdos negu naudos", - perspėjo A.Kurklietienė. Vidutinio amžiaus ir vyresniems žmonėms patariama vartoti kėnių arba arbatmedžių aliejų. Juo reikia patepti probleminę vietą, švelniai masažuojant įtrinamas aliejus padeda nuslopinti uždegimą.

Balinimas

Kiekvienas norėtų didžiuotis holivudine šypsena, tačiau ne visi stomatologai rekomenduoja dantų balinimo procedūras. "Balinamosios priemonės turi peroksido ir ilgesnis jų vartojimas gali suėsdinti dantų emalį. Jautrūs dantys, ėduonis atsiranda dėl tokių priemonių naudojimo. Dabar jauni žmonės noriai renkasi balinimo procedūras, bet vertėtų susimąstyti, ar tai nepablogins padėties", - perspėjo R.Zuozienė. Jeigu dantys yra jautrūs, ši procedūra nerekomenduojama. Specialia žele balinami dantys įgauna tik trumpalaikį baltumo efektą ir po kiek laiko reikia kartoti procedūrą.

Stomatologė A.Kurklietienė šias procedūras rekomenduoja tik tiems žmonėms, kurie dirba pramogų versle ir kuriems žavi šypsena yra ypač svarbi. "Reklama turi įtakos žmogaus gyvenimui, tačiau joje nekalbama apie dantų jautrumą ar kitas problemas. Reikia daug dirbti, kad žmogus galėtų džiaugtis baltais dantimis ir tai dažniausiai atrodo nenatūraliai. Reikėtų susimąstyti, ar rinktis procedūrą, dėl kurios poveikio nesutaria net mokslininkai, - sakė A.Kurklietienė. - Pastebėjau, kad žmones vargina nuo balinimo jautūs dantys ir klientai po kiek laiko atsisako šių procedūrų, jeigu jos nėra būtinos. Daug kavos geriantiems žmonėms, rūkantiesiems daug sunkiau išbalinti dantis, tad rekomenduočiau tinkamai prižiūrėti burnos ertmę, išmokti valyti dantis ir tai bus daug naudingiau nei balinimo procedūra".

Jautrūs dantys dažnai gali būti ir dėl periodontito ar žmonėms, kurie mėgsta rūgščius vaisius. Obuoliai, pomidorai gali padidinti dantų jautrumą, tačiau tai dažniausiai būna trumpalaikis poveikis. "Norėdami išvengti šios problemos žmonės turėtų rinktis dantų pastas, mažinančias jautrumą. Žinoma, vienkartinis jų vartojimas nepadės, tačiau valant dantis 2-3 savaites, jie taps ne tokie jautrūs. Norintiesiems dantis galime padengti specialiu laku, tai taip pat sumažina jautrumą", - patarė A.Kurklietienė.

Griežimas dantimis

Žmonės, naktimis griežiantys dantimis, dažniausiai kenčia dėl psichologinių problemų. Pasak R.Zuozienės, vidinė būsena, įtampa ir stresas sukelia nevalingą griežimą dantimis. "Žmogus miega ir dažniausiai nejaučia, kad jis turi šią problemą, tai dažniausiai sužino iš šalia miegančiojo. Taigi būtina pasikonsultuoti su neurologu, jis galėtų paskirti raminamųjų vaistų, nes griežimas gadina dantis, jie tampa jautresni, dyla emalis, todėl svarbu laiku imtis apsaugos priemonių, - sakė R.Zuozienė. - Vieniems galbūt užteks gerai išsimiegoti, pailsėti ir problema dings, kitiems gali prireikti gydytojų pagalbos".

Stomatologė A.Kurklietienė tikino, kad kovoti su dantų griežimu padeda ir specialūs treineriai, jie atpratina nuo žalingų burnos raumenų judesių. "Jie reikalingi, kad galėtumėte apsaugoti dantis nuo sudylimo. Naudojant treinerius padedama kovoti su dantų griežimo problema", - sakė A.Kurklietienė.

Vaikų dantų priežiūra

Dantys turi būti prižiūrimi nuo vaikystės. "Vos išdygus pirmajam vaiko dantukui tėvai turi pradėti rūpintis jo burnos higiena. Tai nereiškia, kad reikia pirkti dantų šepetuką: kol vaikas mažas, jo dantis galima valyti marlės gabalėliu", - patarė A.Kurklietienė.

Jau paaugusiems vaikams tėvai turėtų aiškinti, kokia yra dantų priežiūros svarba ir kokios gali būti apsileidimo pasekmės. Pasak R.Zuozienės, dažniausiai tėvai atveda vaikus, kai jiems jau skauda dantis. "Negalima laukti iki paskutinės minutės, nes jeigu vaikui skaudės, sunku bus jį įkalbėti, kad leistų apžiūrėti burną. Prievarta nieko negalime padaryti, tad tėvai turėtų nuo mažų dienų jiems sekti pasakas apie dantis, aiškinti, kaip taisyklingai juos valyti, ir pratinti prie stomatologų", - sakė R.Zuozienė.

Specialistės primena, kad vaikams reikia išrinkti tinkamą dantų šepetuką, jis turi būti mažesne galvute, nes taip pasiekiamos net sunkiai prieinamos burnos vietos ir valymas būna efektyvesnis. Dantų pasta taip pat turi būti skirta vaikams, nes mažyliai mėgsta ją nuryti, o suaugusiesiems skirta priemonė gali sukelti pavojų sveikatai.

Norintiesiems turėti sveikus ir gražius dantis reikėtų ne tik tinkamai juos prižiūrėti, bet ir valgyti kuo daugiau daržovių, pieno produktų. "Valgant tik minkštus produktus dažniau susergama ėduonimi, tad patariama valgyti kuo daugiau vaisių ir daržovių. Gyvenime būna laiko tarpai, kai dantys genda dažniau. Su tuo gali susidurti paaugliai, nėščiosios ar tam tikromis ligomis sergantys asmenys. Tokiu atveju reikia vartoti kalcio papildų ir vitaminą D, kad geriau būtų pasisavinamos reikalingos medžiagos. Žinoma, negalima pamiršti ir kasdienio kruopštaus dantų valymo, tada nereiks dažnai lankytis pas stomatologą", - sakė R.Zuozienė.

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

REKLAMINIS IRASAS - ISTRINTA

Sveiki, man 12 metu ir man visi sako jog mano dantys yra balti, na jie istiesu tokie yra ir man jie patinka....manau tiesiog viskas priklauso nuo dantu pastos....

As ir labai noreciau suzinoti ka daryt kad butu balti dantis.

Ne paslaptis, kad viskas prikalauso nuo to ka valgome..

Ir dar pamirsau pamineti, kad kaip prasiskalauji burna tuo "slyksciu skysciu" reikia danti isivalyti sepeteliu.

Na aš irgi norėčiau sužinoti, gal eitu juos išsibalyti pačiai, kažkur skaičiau kad y vandenį reikia įsidėti druskos ir ta mase praskalauti burną, bet nemačiau jokio skirtumo...

aš irgi nevalgau bulvių

Labas vakaras, mano dantys labai geltoni, kaikurie dar neiškritę, o kaikurie maži ir lėtai auga. Ką daryti, kad nors kiek pabaltuotų ? Juk man tik 12 m. Dabar pradedu suprasti kaip gražu balti dantys. Taip norisi šypsotis, o negaliu. Labai prašau Jūsų patarimo.

Sveika. As i savaite nedaugiau kaip viena karta ant sepetelio uzberiu nemazai druskos, isivalau ir po isivalimo tiesiog spindi...

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.



Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai