To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Greitoji? - Taip...

- Greitoji?
- Taip.
- Greitai atvažiuokite. Mano žmonai prasidėjo baltoji karštinė!
- O kaip jūs nustatėte?
- Čia pilnas kambarys velnių, o ji nieko nemato...

  • Gausios mėnesinės - kai higieninį paketą reikia keisti dažniau nei kas 2 valandas. Tai priežastis kreiptis į ginekologą.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Alkoholio suvartojimo padidėjimas 1 litru padidina vyrų savižudybių skaičių 10 proc. mažai alkoholio suvartojančiose šalyse ir 3-4 proc. daug alkoholio suvartojančiose šalyse.

Ar anestezija žalinga vaikams?

1846-aisiais Bostone pirmą kartą buvo atlikta operacija, kurios metu pacientas nejuto skausmo. Tai buvo fundamentalus medicinos laimėjimas, o magiškoji naujovė buvo pavadinta anestezija. Šiandien anestetikai plačiai naudojami per įvairias operacijas, taikomi ir mažiems vaikams, kuriems anestezija daroma įvairias atvejais - nuo sunkių susižeidimų siuvimo iki vamzdelių, skirtų infekcijų prevencijai, įvedimo į ausis. Nepaisant anestezijos privalumų, gausu nuomonių, jog ji yra pavojinga. Šį mėnesį, per kasmetinį Amerikos anesteziologų bendruomenės susitikimą, Kolumbijos universiteto (JAV) mokslininkai pristatė studiją, kurioje rašoma, jog, galimas daiktas, egzistuoja ryšys tarp anestetikų taikymo mažiems vaikams ir jų elgesio bei vystymosi sutrikimų. Mokslininkų teigimu, tyrimo išvados negali būti laikomos galutinėmis, tad tėvai neturėtų pradėti nerimauti. Nepaisant to, pasak tyrimą atlikusių mokslininkų grupės vadovės daktarės Lenos Sun, „anestezijos sukeliamų pasekmių negalima ignoruoti."

Pagal „Medicaid" duomenų bazėje pateikimus pacientų duomenis („Medicaid" yra Niujorke įsikūrusi už sveikatos apsaugos paslaugas negalintiems susimokėti niujorkiečiams skirta sveikatos apsaugos programa), Kolumbijos universiteto mokslininkai palygino 625 vaikų, kuriems per išvaržos operacijas buvo taikoma anestezija, būklę su 5 000 vaikų, kuriems nejautra niekada nebuvo taikyta, būkle. Tyrimui buvo imami jaunesnių nei trejų metų vaikų duomenys. Mokslininkai nustatė, kad vaikams, kuriems išvaržos operacijos metu buvo taikyta anestezija, per dvejus metus po operacijos du kartus dažniau būdavo nustatomi vystymosi ar elgesio sutrikimai nei vaikams, kurie niekada nebuvo patyrę anestezijos. Vis dėlto, pasak L. Sun, šios „studijos išvadų patikimumas yra ribotas", kadangi joje remiamasi ne itin tiksliais praeities duomenimis. Pavyzdžiui, tyrėjams nebuvo prieinama informacija apie tai, kokio pobūdžio sutrikimų turėjo ištirtieji vaikai. „Nors šios studijos išvados yra iš tikrųjų provokuojančios, tačiau jos tėra labai preliminarios", - sako L. Sun. Pasak mokslininkės, anestezija kasmet yra daroma apie 4 milijonams vaikų visame pasaulyje, ir ne vien tik operacijų metu, bet ir įvairioms ligoms diagnozuoti.

Atlikti šią studiją, kuri kol kas dar nėra paskelbta, paskatino ankstesniųjų studijų rezultatai. Jie parodė, jog anestetikai gali pakenkti gyvūnų smegenims. 2003 metais atlikdami vieną studiją, mokslininkai nustatė, jog trys anestetikų dozės, duotos septynių dienų amžiaus žiurkėms, kritinių jų smegenų vystymosi metu baigėsi smegenų ląstelių mirtimi, anestetikų gavusios žiurkės vėliau susidūrė su nuolatinėmis kognityvinėmis ir atminties problemomis. Ši ir kitos studijos patraukė pediatrų anesteziologų bei neurologų dėmesį, todėl 2007 metais Maisto ir vaistų valdyba suorganizavo konferenciją šių studijų rezultatams aptarti. Konferencijos metu valdybos mokslininkai pabrėžė, jog nėra jokių įrodymų, kad anestetikai kelia grėsmę vaikų sveikatai, tačiau jie vis dėlto paragino anesteziologų bendruomenę tęsti anestetikų tyrimus. Praėjusiais metais publikuotame specialiame pranešime valdybos mokslininkai teigė, jog anesteziologai turėtų „siekti, kad potencialiai kenksmingi vaistai būtų naudojami kuo rečiau, ir, kai tik įmanoma, būtų naudojamos anestezijai alternatyvios terapijos". Taip pat mokslininkai paragino anesteziologus kuo akyliau sekti visą naujai pasirodančią informaciją.

Daugybė šiuo metu atliekamų tyrimų padeda atsakyti į kai kuriuos su anestezija susijusius klausimus. Šiuo metu L. Sun kartu su kolegomis pradeda studiją, kurioje bus analizuojama grupė vaikų, kurie iki 4 metų amžiaus buvo gavę bendrąją anesteziją. Šiems vaikams, jau sulaukusiems 6-10 metų, bus atliekami išsamūs nervų sistemos vystymosi tyrimai, vaikai bus lyginami su anestezijos nepatyrusiais bendraamžiais. Harvardo medicinos mokyklos daktarė Mary Ellen McCann kartu su kolegomis iš Australijos ir Europos inicijuoja studiją, kurią atlikdami mokslininkai lygins vietinės ir bendrosios anestezijos poveikį mažiems vaikams. Tyrime dalyvausiantiems vaikams bus atliekamas vystymosi testas tada, kai jie bus dvejų metų amžiaus, ir intelekto testas, kai jie bus penkerių. Tyrimo tikslas - išsiaiškinti, kaip skiriasi vietinę ir bendrąją anesteziją patyrusių vaikų gebėjimai. Jei tyrimo metu paaiškės, jog viena iš šių anestezijos tipų pacientui yra mažiau pavojinga, tai bus svarbi pagalba tėvams, kurie turės daugiau informacijos rinkdamiesi, kokią nejautrą nori atlikti savo vaikui.

Nepaisant įvairių iškeliamų kontrargumentų, sunku paneigti tai, jog anestezija yra ir naudinga, ir reikalinga. Anestezijos šalininkai teigia, jog nejautros atlikimas vaikams kelia ne taip jau ir daug pavojų: pavyzdžiui, praėjusio amžiaus paskutinio dešimtmečio pradžioje atliktoje studijoje buvo pažymima, jog naujagimių, kuriems buvo atliekama širdies operacija, išgyvenimo šansai buvo gerokai didesni tada, kai operacijos metu jie gaudavo stiprią, o ne silpną anestetikų dozę. Kaip paaiškėjo, dėl skausmo patiriamas stresas didino operacijos rizikingumą. „Tai gerokai pakeitė mūsų nuomonę dėl to, ar naujagimiams reikėtų taikyti anesteziją", - sako E. McCann. Taip pat dar yra pernelyg anksti daryti kokias nors išvadas apie tai, ar gyvūnų atveju nustatytas neigiamas anestezijos poveikis galioja ir žmonėms, o jei toks poveikis iš tikrųjų egzistuoja, jis būna ilgalaikis. Anesteziologijoje naudojamo kokaino poveikį embrionui tyrusi L. Sun ypač daug dėmesio skyrė vadinamųjų „kreko vaikų" ["kreku" šnekamojoje anglų kalboje yra vadinamas kokainas] vystymosi klausimams. Studija parodė, kad kokaino dozes gavę dar negimę kūdikiai pačioje savo gyvenimo pradžioje turi sveikatos problemų, kurios vėliau yra „išaugamos". „Vaikų organizmas geba atsigauti tikrai greitai, - teigia L.Sun. - Istoriją apie prenatalinėje fazėje vaikų gaunamas kokaino dozes turėtume prisiminti, kalbėdami apie anestetikų neurotoksiškumą."

Vis dėlto tai, jog anestezija gali daryti žalos smegenims, kelia nerimą pediatrams anesteziologams ir neurologams, kurie nuodugniai stebi vaikų vystymąsi. Kai kurių ekspertų nuomone, tėvai turėtų turėti galimybę pasirinkti atidėti operaciją, jei vaikas yra dar nėra išaugęs iš kūdikystės amžiaus, ir jei yra galimybė pasirinkti, ar daryti operaciją, ar ne. Vis dėlto dažniausiai mažiems vaikams atliekamų operacijų negalima atidėti. Be to, anestezija vaikams praktiškai visada padaroma saugiai: retais rizikos atvejais anestezija gali sukelti kvėpavimo sutrikimų ar alerginę reakciją. „Aš tikrai nemanau, jog naujoji studija privers kurį nors iš tėvų apsispręsti neleisti savo vaikui daryti operacijos, kuri šiam yra reikalinga, - sako L.Sun. - Tėvai suvokia, jog, neatlikus tokios operacijos, to padariniai būtų daug pavojingesni, nei galimos anestezijos pasekmės."

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.



Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai