To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Gydytojo kabinete...

Gydytojo kabinete:
- Kaip jūs jaučiatės?
- Ačiū, kur kas geriau. Manau, kad tos tabletės, kurias aną kartą išrašėte man padėjo. Aš laikiausi nurodymų, kurie ant buteliuko užrašyti buvo.
- O kas ten buvo parašyta?
- "Laikyti sandariai uždarytą."

  • Nėščioji turi kuo daugiau būti gryname ore. Tai jos kūdikiui padės išvengti rachito.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Žmogaus gemalas pirmąsias 8 nėštumo savaites labai intensyviai vystosi, o 28-ąją vaisius sveria apie kilogramą.

Plaukai – puošmena, tačiau neamžina

Plaukai dažnai lemia žmogaus išvaizdos patrauklumą, todėl jų netekimas neretai sukelia net psichologinių traumų. "Ėmus slinkti plaukams, retas kuris tenkinasi posakiu: "Dievas kai kurias galvas sukūrė tobulas, kitas jis padengė plaukais", - sako dermatovenerologė Sigita Lukošaitienė.

Plaukai, kaip ir žmonės, nepakartojami

Kiekvienas, ateidamas į šį pasaulį, atsineša tik jam vienam būdingą plaukų atspalvį, struktūrą, formą bei gyvavimo laiką. Plaukų kiekis priklauso nuo žmogaus amžiaus, rasės ir netgi jų spalvos. Pastebėta, jog šviesiaplaukiai turi daugiau plaukų, tačiau jų plaukai yra plonesni, o tamsiaplaukiai apdovanoti storesniais, bet rečiau augančiais plaukais.

Maišelio pavidalo odos struktūra, iš kurios auga plaukas, vadinama plauko folikulu. Suaugusio žmogaus plaukuotoje galvos dalyje yra apie 90-150 tūkst. plaukų folikulų, kurių kiekis metams bėgant mažėja.

Plaukams būdinga aktyvaus augimo ir ramybės fazių kaita. Augimo fazė trunka keletą metų. Esant normaliai sveikatos būklei, šioje fazėje dalyvauja apie 80-90 proc. žmogaus plaukų, kurie per mėnesį paauga iki 1,5 cm. Vėliau apie 15 proc. plaukų pereina į pereinamąją fazę, besitęsiančią vos 2-4 savaites. Tuomet plaukai nebeauga, tačiau vis dar laikosi tvirtai įsikibę tol, kol ramybės fazėje, trunkančioje 3-4 mėnesius, iš ląstelių susiformuoja nauja tarpląstelinė medžiaga, išstumianti jį.

"Tai natūrali plaukų kaita ir tai nėra labai pastebima, nes toje pačioje vietoje plaukai yra skirtingose augimo fazėse, todėl neiškrenta visi vienu metu, - sako medikė. - Jei kasdien šukose randame apie 100 plaukų, išgyventi neverta. Tai seni, negyvi plaukai, kurie turi iškristi. Tiek pat jų ir atauga. Daugiau plaukų iškrenta pavasarį ir rudenį, vietoj jų atauga nauji. Ilgainiui, didėjant metų naštai, naujų plaukų atauga vis mažiau."

Priklauso nuo organizmo būklės

Plaukai ima slinkti tuomet, kai sutrinka jų atsinaujinimas dėl per didelio plaukų slinkimo ar dėl pablogėjusio jų ataugimo, neretai - dėl abiejų priežasčių kartu. Medikė sako pastebėjusi, jog pastaruoju metu vis daugėja žmonių, kurie skundžiasi, kad plaukai pradėjo gausiau nei įprastai retėti ir slinkti. Ne išimtis - paaugliai ar net vaikai. Dar vis neretai manoma, kad ėmus slinkti plaukams tereikia pakeisti higienos plaukų priežiūros priemonę ir viskas susitvarkys. Dažniausiai priežastys, kodėl iš pažiūros visiškai sveikas žmogus ima plikti, glūdi organizme.

Vidines plaukų slinkimo priežastis lemia amžius, paveldimumas, hormonai, vitamino A stoka ar jo perdozavimas. Plaukai gali pradėti slinkti stingant vitamino B bei cinko, vario, seleno ar geležies. Jaunesnio amžiaus itin intensyvų gyvenimą gyvenantiems žmonėms staiga plaukai slinkti pradeda nuo dietos ar dėl prastesnės mitybos, visaverčio poilsio bei miego trūkumo, kai plaukų šaknys, esančios tam tikrame poodiniame sluoksnyje, negauna nuolatinio visaverčio maitinimo iš vidaus. Svarbiausia, anot medikės, laiku suskubti tai pastebėti, nes gausesnis plaukų slinkimas gali būti plikimo pradžia.

Be priežasties neslenka

Nuo paveldimo plikimo, kuris gali būti paveldėtas tiek iš motinos, tiek iš tėvo, dažniau kenčia vyrai. Statistiškai apie pusę visų vyrų turi polinkį į ankstyvą plaukų slinkimą. Paveldimumo veiksniai yra labai svarbus plaukų netekimo veiksnys - moksliškai įrodyta, jog plaukai retėja dėl genų mutacijos, galinčios prasidėti jau ankstyvoje vaikystėje. Plaukai pradėti slinkti gali ir brendimo metu, esant per dideliam testosterono kiekiui, todėl daug vyrų gana anksti pastebi paveldimą plaukų slinkimą. Plauko šaknis labai jautri hormonui dihidrotestosteronui, kuris susilpnina plaukų šaknis ir anksti sustabdo jų veikimą. Tai sutrumpina plauko augimo fazę bei jo gyvenimo trukmę. Jeigu dėl šio proceso miršta vis daugiau plaukų, prasideda plikimas. Itin dažnai plaukų slinkimą vyrams sąlygoja paveldėtos plauko folikulo savybės per daug jautriai reaguoti į normalų kraujyje esančių hormonų androgenų kiekį. Kai androgenų kiekis kraujyje pakinta, plaukai pradeda slinkti. Tai nutikti gali bet kada, kai subręstama lytiškai. Pirmiausia plaukai pradeda retėti kaktos šonuose, vėliau - viršugalvio srityje, kol galiausiai atsiranda plikė.

Neretai plaukai pradeda slinkti sutrikus hormonų pusiausvyrai. Dėl hormoninių pokyčių nėštumo arba klimakso metu difuzinis plaukų slinkimas itin vargina moteris praėjus 12 savaičių po gimdymo. Tuomet plaukai nustoja ilsėtis ir išslenka. Tai vadinama natūraliu, pavėluotu kuokštiniu išslinkimu. Medikė sako, jog dėl to neverta per daug panikuoti, nes plaukai paprastai atauga per pusmetį, vėliausiai - metus, tačiau jei pastebėjote, jog prarandate daugiau nei trečdalį plaukų, vertėtų pasikonsultuoti su medikais.

Esant židininiam plikimui, kuriuo dažniau serga jaunimas, per kelias savaites ar mėnesius susiformuoja apskritimo ar ovalo formos plikimo židiniai, linkę didėti bei susilieti į didesnius nuplikimo plotus. Šios rūšies plikimas dažniausiai pasitaiko kartu su alerginiu rinitu, atopiniu dermatitu, astma. Sergantiems židininiu plikimu dažnai diagnozuojamos ir skydliaukės ligos. Būdingas skydliaukės hipofunkcijos požymis - reti, pasišiaušę plaukai, nors padidėjęs plaukų slinkimas gali būti ir esant skydliaukės hiperfunkcijai.

Išorines plaukų slinkimo priežastis sąlygoja stresas, nes įsitempę raumenys veržia galvos odą, todėl plaukų folikulai negauna pakankamai maisto medžiagų. Didelę neigiamą įtaką plaukams kelia depresija, stiprių vaistų vartojimas, rūkymas, alkoholis ir netgi stipri kava. Neretai pasitaiko, jog plaukai pradeda itin slinkti sergančiuosius vėžiu gydant cheminiais preparatais, tačiau vėliau jie dažnai atauga storesni, nei buvo anksčiau. Plaukai gali slinkti sergant inkstų nepakankamumu, centrinės nervų sistemos ligomis, patyrus galvos traumą, dėl įvairių fizinių bei cheminių dirgiklių.

Nuolatinis plaukų tempimas sąlygoja trauminį plaukų slinkimą. Norint jo išvengti, medikė pataria nuolat nepinti smulkių kaselių, kaskart nesukti plaukų smulkiais suktukais, tose pačiose vietose nesegti plaukų segtukais ir pan. Nustojus alinti plaukus, jie ima ataugti.

Randinio plikimo metu nuplikusioje vietoje susiformuoja randinis audinys, kuriame nėra plaukų folikulų, prakaito bei riebalų liaukų. Ši plikimo rūšis būna nuo nudegimų rūgštimi, šarmais, sergant sisteminėmis jungiamojo audinio ligomis. Esant randiniam plikumui, plaukų folikulai suyra negrįžtamai, todėl plaukai tose vietose nebeatauga.

Slinkimą įmanoma sustabdyti

Anot medikės, norint sustabdyti plaukų slinkimą, vertėtų kreiptis į specialistus, o ne eksperimentuoti pačiam. Bet koks plaukų patologijos gydymas - ypač ilgas procesas, neretai trunkantis kelerius metus, todėl tik specialistas gali skirti individualų gydymą. Jeigu plaukų slinkimą išprovokavo įvairūs plaukų eksperimentai, užtenka laiku atlikti kosmetines procedūras bei teisingai parinkti plaukų priežiūros priemones. Padidėjus plaukų slinkimui dėl prastos mitybos, rekomenduojama papildomai vartoti vitaminų A, D, E bei mineralinių medžiagų - vario, geležies, seleno, silicio, cinko, magnio ir kt. Plaukai neskurs, jei neignoruosite grikių, avižų dribsnių, ankštinių kultūrų, mielių, kiaušinių, pieno ir kt. produktų. Reikėtų valgyti daug daržovių bei vaisių, o svarbiausia, anot medikės, nuolat stengtis nepamiršti, jog visavertis vitaminingas maistas, kaip, beje, ir geras miegas, sportas, grynas oras, stiprina organizmą ir kartu skatina normalų plaukų augimą.

Yra žmonių, skeptiškai vertinančių galvos apdangalus, tačiau apdangalai, anot medikės, turi didelę įtaką plaukų būklei. Nuo per šiltų bei per ankštų kepurių smarkiau prakaituoja galva - skatinamas pleiskanų atsiradimas. Šaltas oras, vėjas, sniegas, temperatūrų svyravimai sausina plaukus. Sausu nevėjuotu oru be kepurės rekomenduojama pradėti vaikščioti netgi esant nulinei temperatūrai, tačiau per karščius, šalčius ir lietų plaukus būtina pridengti. Jeigu žiemą apsauga nuo saulės nėra būtina, tai vasarą, anot medikės, norėdami turėti sveikus plaukus, privalome saugoti juos nuo tiesioginių saulės spindulių, ypač išsimaudžius jūroje. Jūros vanduo kartu su saulės spinduliais pasižymi itin neigiamu poveikiu plaukams - jie "išdega" ir išblunka. Plaukus saugoti reikia baseine ir soliariume. Baseine plaukams kenkia cheminės medžiagos, o soliariume - ultravioletiniai spinduliai.

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.



Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai