Naujausi straipsniai
Vaistų paieška
|
Agnė Zuokienė: Krūtų tyrimas : echoskopu ar mamografu?
2009, Gegužė 27 - 17:32
Anksčiau maniau, jog svarbiausi mano gyvenime gydytojai yra pediatras ir ginekologas. Per paskutiniuosius septynerius metus, kai organizuoju projektą "Nedelsk", prasiplėtė ne tik mano medicininės žinios, tačiau teko susipažinti kone su visais Lietuvos mamologais-onkologais ir radiologais. „Rožinio kaspino" autobusėlyje kasdien dirba du specialistai - mamologas ir radiologas. Praėjusį savaitgalį dalyvavau radiologų konferencijoje Palangoje. Geriausi šalies radiologai surengė ir „Ultragarso mokyklą", kurios paciente buvau ir aš su dukra, ir pajūrio moterys, kurioms per patikras „Nedelsk" autobusėlyje buvo rasta pakitimų krūtyse. Įdomu buvo stebėti, kaip geriausi šalies specialistai naujausiais ir brangiausiais medicininės technikos atradimais, pristatytais tik šioje parodoje, aiškino ir mokė kolegas kaip matuoti vidaus organus, kaip įvertinti darinių tankį. Mes visi įpratę, jog vaizdas echoskope yra juoda/balta, tačiau ateityje, matyt, vis dažniau stebėsime, spalvotus echoskopo ekranus, nes naujosios kartos aparatatai būtent tokie. Manęs labai dažnai klausia, kaip tirtis krūtis echoskopu ar mamografu. „Rožinio kaspino" autobusėlyje moterys tiriamos echoskopu ir apčiuopa, tačiau jame per metus gali apsilankyti ne daugiau nei 20 tūkstančių moterų. O kitos? Neturint siuntimo, tyrimas mamografu ir echoskopu kainuoja beveik tiek pat. Įstaigų, turinčių mamografus, Lietuvoje yra apie 20, turinčių echoskopus - gerokai daugiau. Tiesa, tiriantis krūtis echoskopu, būtinas specialus linijinis daviklis. Tyrimas mamografu Ne taip svarbu, kas atliks mamografijos tyrimą, kaip svarbu - kas vertins mamogramas. Pagal Europos Sąjungos reikalavimus, mamografijos nuotrauką turi vertinti ne mažiau nei 2 specialsitai ir kiekvienas jų per metus turi įvertinti ne mažiau nei 5000 nuotraukų. Vokietijoje, mamogramas vertinantys specialistai kas dvejus metus laiko praktinį egzaminą, kurio metu itin griežtai vertinos klaidos - ne tik, ar pastebėti visi pakitimai, bet ir, ar nėra suklaidinamos moterys, įvertinus mamografiją kaip įtartiną, o vėliau po krūvos tyrimų, nepasitvirtinus diagnozei (tai vadinama hiperdiagnostika, už kurią gydytojai baudžiami, nes moteris ne tik sugaišta laiko, išleidžia pinigų, bet ir itin stipriai išgyvena psichologiškai laukdama atsakymo). Šiuolaikiniu mamografu galima aptikti ir itin mažus 2-5 mm dydžio krūties navikus. Mamografijos jautrumas (tikslumas) yra apie 76%. Jis priklauso :
Jaunesnių nei 50 moterų mamografijos jautrumas yra apie 60%. Neturinčioms 40 metų šis tyrimas išvis nerekomenduojamas kaip neinformatyvus. Visgi, Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja pirmąją mamografiją pasidaryti kai moteriai 40 metų. Dažnai sakau, jog tai galėtų būti geriausia dovana draugei, bendradarbei, žmonai ar dukrai - 40-mečio proga. Tyrimo kaina, priklauso nuo įstaigos ir svyruoja nuo 50 iki 304 litų. Jei moteris per 40-ąjį gimtadienį tokios dovanos negavo, tuomet vertėtų už tyrimą susimokėti pačiai. Jungtinėse Amerikos Valstijose atrankinės mamografijos programa pradedama nuo 40 metų amžiaus. Lietuvoje atrankinės mamografijos programa skirta moterims nuo 50 iki 69 metų. Joms tereikia nueiti pas savo šeimos gydytoją ir gauti informacinį lapą - siuntimą, su kuriuo įstaigoje, turinčioje mamografą, ir dalyvaujančioje šioje programoje, rentgenologinį tyrimą atliks nemokamai. Echoskopu galima tirti tiek jaunas, tiek vidutinio amžiaus, tiek pagyvenusias moteris. Tiesa, vertinti šiek tiek sudėtingiau, jei moteris vyresnio amžiaus ir jos krūtys itin didelės. Echoskopus, kuriais galima atlikti krūtų tyrimus, turi beveik visos ligoninės ir net poliklinikos, tačiau šio tyrimo kokybė itin priklauso nuo specialsitų, kurių, gebančių profesionaliai vertinti krūtis, deja, yra itin nedaug. Todėl dažniausiai, krūtų echoskopijos tyrimui moterys iš visos Lietuvos važiuoja į Vilnių ar Kauną. Susidaro milžiniškos eilės, moterys gaišta laiką, nors tokį tyrimą galima būtų atlikti ir jos miestelyje ar mieste netoliese. Rajoninių medicines įstaigų vadovai turėtų skatinti jų įstaigoje dirbančius radiologus mokytis echoskopuoti krūtis. Tyrimo mamografu ir echoskopu specifika skiriasi dėl gamtos duoto iššūkio moterims - gimdyti ir maitinti kūdikius. Apie 40-uosius moters gyvenimo metus iki tol moters organizme vyravęs liaukinis audinys pavirsta riebaliniu. Rentgeno spinduliais - mamografu - galima tiksliai įvertinti tik tų moterų krūtis, kuriose jau vyrauja riebalinis audinys. Jei krūtyse dar yra likusių liaukučių - jos iškreipia vaizdą, o liaukų mazgai gali "užstoti" krūties vėžio navikus. Ultragarso spindulių pagalba, ekrane matyti ir riebalinis, ir liaukinis krūties audinys. Kaip rodo mokslininkų rekomendacijos ir tyrimai, 96 proc. krūties vėžio atvejų yra nustatomi atlikus abu tyrimus - mamografijos ir echoskopijos. Atliekant tik echoskopijos tyrimą galima nustatyti 81,7 proc. krūtų navikų, vien tik mamografijos tyrimą 75,8 proc. navikų. Štai kodėl "Rožinio kaspino" autobusėlyje, kuriame lankosi ir dvidešimtmetės ir aštuoniasdešimtmetės, tyrimą atlieką du specialistai - mamologas tikrina rankomis, o radiologas - echoskopu.
|
Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.
Komentarai
Skelbti naują komentarą